Burdur Haber, Son Dakika, En Son Haberler

DOKTOR SORUNLARINA ÖZÇELİKTEN ÇÖZÜM SÖZÜ

Bomba 15’in usta köşe yazarının uzun süredir gündeminde tuttuğu hekimlerin sorunları bu kez Milletvekili Bayram Özçelik’e aktarıldı ve çözüm sözü alındı. İşte o haber… Burdur Devlet Hastanesi uzman hekimlerinin bir süredir devan eden sorunlarına kulak veren Burdur Milletvekili Bayram Özçelik Ak Parti Yöneticileri ve İl Sağlık Müdürlüğü yönetim kadrolarınında hazır bulunduğu bir toplantı da Burdur […]

DOKTOR SORUNLARINA ÖZÇELİKTEN ÇÖZÜM SÖZÜ
15 Eylül 2019 - 14:42 'de eklendi.

Bomba 15’in usta köşe yazarının uzun süredir gündeminde tuttuğu hekimlerin sorunları bu kez Milletvekili Bayram Özçelik’e aktarıldı ve çözüm sözü alındı. İşte o haber…

Burdur Devlet Hastanesi uzman hekimlerinin bir süredir devan eden sorunlarına kulak veren

Burdur Milletvekili Bayram Özçelik Ak Parti Yöneticileri ve İl Sağlık Müdürlüğü yönetim kadrolarınında hazır bulunduğu bir toplantı da Burdur Tabip Odası yetkililerini dinledi

ardından çözüm önerilerini sıraladı.         

Toplantıdan memnun ayrılan Tabipler Odası yöneticileri Milletvekili Özçelik’e teşekkür ettiler.

Burdur Tabip Odası İl Temsilcisi Dr Ulaş Sağlam’ın Burdur Milletvekilini arayıp sağlık sorunlarını aktarma talebi ile şekillenen ve Burdur Sağlık Müdürlüğünde gerçekleşen toplantıya Milletvekili Bayram Özçelik Ak Parti Yöneticileri İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık ile Tabip Odası adına İl Temsilcisi Dr Ulaş Sağlam üyeler Dr Ümit Gümüştaş ile Dr Tevfik Özkan katıldı…

Toplantıda ilk olarak Tabip Odası Başkanı Dr Ulaş Sağlam hastanede yaşanan sıkıntıları anlattı.

İşte Hekimlerin Sağlık Sorunları

Dr Ulaş Sağlam’ın madde madde sıraladığı sorunlar şu şekilde;

1- Mevcut hastanenin fiziki yetersizliği Burdur halkının taleplerini karşılamadığı yeni hastanenin bir an önce yapılarak çağdaş bir sağlık hizmetinin sağlanmasının gerekliliği

2-Burdur Devlet Hastanesinden son bir kaç ay içerisinde ayrılan ve ayrılması an meselesi olan hekimlerin listesi sunuldu. Bu günün koşullarında Göğüs Cerrahisi, Gastroenteroloji, Endokrinoloji vb kadrolarda hekim kalmadığı başta bu branşlar olmak üzere eksik kadroların tamamlanması talep edildi.

3- Hayati öneme haiz branşlarda malzeme eksikliğinin hat safhada olduğu, hekimlerin taleplerinin karşılanmasında yetersiz kalındığı iletilerek malzeme eksikliğinin acilen giderilmesi gerektiği talep edildi.

4- Hekim kadro boşluğu ve malzeme eksikliğinden kaynaklı çevre illere hasta sevkinin yapıldığı ve bu sevklerde çevre illerin hastanelerinde hasta kabul edilmemesi sonucu hastaların büyük mağduriyet yaşadığı bu bağlamda sevk kabullerinde  yaşanan sorunların ilgili hastanelerle yapılacak protokolle çözülmesi talep edildi.

5- Hasta sevklerinin en önemli kısmını oluşturan Kardiyovasküler Departman ‘ın Devlet Hastanesinde kurularak hizmete sunulması talep edildi.

6- Hastanede olması gereken sözleşmeli hekim sayısının Bakanlık ile görüşülerek artırılması talep edildi.

7- Hastane hekimlerinin ayrılması ve dışardan gelmeyi düşünen hekimlerin Burdur’u tercih etmemesinde en büyük etken olan döner sermaye dağıtımındaki yetersizlik ve çalışanlar arasındaki adaletsizlik olduğu, ayrıntılı olarak vurgulandı. Çözüm önerileri de aktarıldı. Bu bağlamda son birkaç ay içerisinde 13 hekimin hastaneden ayrıldığı, 10 hekimin ise ayrılma aşamasında olduğu vurgulanarak Burdur halkının sağlığının korunması adına sorunun acilen çözüme kavuşturulması talep edildi.

Ayrıca bu sorunun sadece hekim bazlı olmadığı tüm sağlık çalışanlarının sıkıntıları olarak görülmesi gerektiği söylendi.

8- Kanuni sınırın iki katı icap nöbetine zorlanan hekimlerin moral ve motivasyonunu bozduğu, hekimlerin bu konuda dilekçelerinin İl Sağlık Müdürlüğünce gerekli şekilde cevaplanmadığı , bu sorunun biran evvel çözüme kavuşturulması istenildi…

9-Acil servisin fiziki şartlarından kaynaklanan sorunları iletilerek çözüm istenildi…

İşte Milletvelinin Taleplere karşı verdiği cevaplar.

1-Yeni hastanenin iptal  edilen ihalesinin  en geç yılbaşına kadar yeniden yapılacağı , yatak sayısının 400 e çıkarılacağı, deprem yönetmeliğine uygun yapılacak hastanenin yerinin planlanılan yerde olacağını söyledi.

2-  Ayrılan hekimlerle ilgili üzüntüsünü dile getiren vekil Özçelik, boşalan kadroların bir an evvel doldurulması için Sağlık Bakanlığı ile görüşeceğini belirtti.

3- Hastane malzemelerinin yeterince alınmaması konusunu ilk kez duyduğunu, bundan sonraki süreçte malzeme alımında devreye girerek hasta mağduriyetlerinin önüne geçileceğini belirtti.

4-Çevre illere yapılan sevklerle ilgili yaşanan sıkıntıyı SDÜ Tıp Fakültesi, Isparta Şehir Hastanesi ile bizzat görüşerek gerekli protokollerin oluşturulmasını sağlayacaklarını söyledi.

5- Kardiyovasküler departmanının yeni hastane projesinde kurulması için Bakanlık ile görüşeceğini ve ısrarcı olacağını belirtti.

7-Döner Sermaye konusunda yaşanan mağduriyeteler konusunda İl Sağlık Müdürlüğünün detaylı bir çalışma yaparak kendisine sunulması talimatı veren Özçelik Bakanlık ile bu konuyu bizzat görüşerek çözüm arayacağını söyledi.

8- Çok fazla miktarda yazılan icap nöbetleri ile ilgili hekimlerin dilekçe òrneklerini alan vekil Özçelik konuyu Bakanlık nezdinde çözeceğini belirtti.

9-Acil servisin fiziki şartlarının düzeltilmesi amacıyla çalışmanın yapılacağını belirtti.

Burdur Devlet Hastanesinde en fazla yüzde 39 olan oranının  Haseki Eğitim Araştırma Hastanelerinde  3 yıldır %42 den dağıtıldığı öte yandan Muğla ve birçok hastanede yüzde 45 oranlarının uygulandığı, Burdur’un Bucak ve Gölhisar Devlet Hastanelerin de de oranların yüksek tutularak hekimlerin döner sermaye mağduriyetlerinin önüne geçildiğini vurgulayan Tabip Odası Burdur Temsilcisi Dr Ulaş Sağlam”  Burdur Devlet Hastanesi uzman hekimleri ve sağlık çalışanları üvey evlat değildir” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER